Kondycja i kształtowanie sylwetki Treningi i ćwiczenia

Czy trening siłowy skraca mięśnie?

trening siłowy, suplementy dla sportowców, czy trening siłowy skraca mięśnie, domsy
Napisane przez Robert Ciszewski

Wiele osób unika siłowni w przekonaniu, że ćwiczenia siłowe skracają mięśnie. Czy to możliwe? Czy trening siłowy skraca mięśnie? Oczywiście, że nie. Rodzimy się z mięśniami o określonej długości. Włókien nie można ani wydłużyć ani skrócić, chyba że zrobimy to jakoś… chirurgicznie. W rzeczywistości możliwe jest jedynie skrócenie zakresu ruchów mięśni (tzw. ROM) a zdarza się to u osób, które rozwinęły bardzo dużą masę mięśniową.

Czy trening siłowy skraca mięśnie – przykurcze mięśni

Mięsień z natury rzeczy skrócić się nie może, długość włókien mięśniowych jest ściśle określona i zmienić jej nie można, a jeśli już to raczej można włókna rozciągnąć niż skrócić. Trening siłowy w żaden sposób nie wpływa na długość włókien, chociaż niektóre ćwiczenia mogą mięśnie nieco rozciągnąć. Czym innym są tzw. przykurcze mięśni, z którymi można się urodzić. Przykurcze sprawiają, że mięśnie wydają się krótsze, może też do nich dojść w wyniku popełnianych błędów, wadom postawy bardzo często towarzyszą właśnie przykurcze.

Rozciąganie mięśni

Żeby zniwelować efekt przykurczu po treningu mięśnie należy rozciągnąć. Rozciąganie jest konieczne, ale błąd popełnia ten, kto robi je przed treningiem. Rozciąganie mięśni przed treningiem osłabia mięśnie i ścięgna, podczas gdy czekający nas trening wymaga od nich pełnej mocy. Co więcej rozciąganie wpływa też nieco destabilizująco na stawy. Rozciąganie warto przeprowadzić po treningu, bo niektórzy uważają, że powstające w trakcie ekstremalnego rozciągania mikrourazy przyczyniają się do polepszenia procesów rozbudowy mięśni (mięsień przyrasta regenerując się po rozciąganiu), ale jak twierdzą niektórzy to wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Rozciąganie niezbędne jest dla zlikwidowania przykurczów i bynajmniej nie należy stosować w tym przypadku żadnych poważnych ekstremów.

Reasumując

Mięśni skrócić nie możemy za to możemy je nieco rozciągnąć i nie dopuścić do powstania przykurczów to istotna informacja z punktu widzenia kobiet, które zazwyczaj obawiają się siłowni z uwagi na to iż może ona zaszkodzić ich sylwetkom, sprawić, ze staną się krępe podczas gdy większość pań kształtuje brzuch, uda i pośladki tak, by je wysmuklić.

O autorze

Robert Ciszewski

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner