Czy tabletki na sen są dobrym sposobem na bezsenność? To zależy o jakich tabletkach i o jakiej bezsenności mowa. Leczenie bezsenności przewlekłej nie powinno opierać się tylko i wyłącznie na tabletkach, bo one jedynie likwidują objawy nie usuwając przyczyn. W przypadku bezsenności przygodnej w charakterze leku na sen dobrze sprawdzą się tabletki uspokajające, na przykład z walerianą, które z kolei nie powinny być stosowane przez osoby w podeszłym wieku. Jak poruszać się w tym pigułkowym gąszczu leczenia bezsenności?
Po pierwsze diagnoza
W bezsenności przygodnej, tj. zdarzającej się raz na jakiś czas np. w związku z podekscytowaniem, stresem itp. można w zasadzie sięgnąć po tabletki od razu. Bezsenność przewlekłą bezwarunkowo trzeba zdiagnozować. U jej źródeł leżeć mogą różne poważne choroby, często zaburzenia o charakterze psychicznym. Bezsenność towarzyszy psychozom, lękom i depresji, a w tym przypadku stosowanie tabletek nasennych nie jest żadnym rozwiązaniem. Konieczne jest leczenie przyczyn bezsenności, a tabletki nasenne stosować można jedynie jako dodatek do podstawowej terapii.
Jakie tabletki?
Do dyspozycji mamy tabletki dostępne na receptę i bez recepty – suplementy diety ułatwiające zasypianie. Wśród tych pierwszych można wyodrębnić dwie grupy leków – leki starszej generacji, których stosowanie prowadzi często do uzależnień fizycznych i leki nowej generacji – one nie uzależniają i nie wpływają znacząco na strukturę snu.
Tabletki nasenne dostępne bez recepty oparte są na substancjach dostępnych w naturze i syntetyzowanych przez ludzki organizm, czyli m.in. wyciągach z roślin. Jedne z nich wpływają na organizm relaksująco inne imitują działanie hormonów sterujących rytmem dobowym ludzkiego organizmu, a jeszcze inne są prekursorami substancji, których pojawienie się w organizmie pozytywnie stymuluje zasypianie.
Niezależnie od tego, po jaki środek sięgniemy musimy pamiętać, że należy go stosować z umiarem tj. ściśle według zaleceń producenta lub lekarza. W razie wątpliwości, przed zastosowaniem tabletek nasennych dostępnych bez recepty również warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy tabletki uspokajające ułatwiają zasypianie?
Ziołowe tabletki uspokajające mogą mieć działanie nasenne jedynie wtedy, gdy niemożność zaśnięcia wynika z poddenerwowania lub stresu. Na bezsenność wywołaną innymi przyczynami raczej nie zadziałają.
Uzależnienie od tabletek
Co prawda lekarze wciąż jeszcze przepisują pacjentom leki uzależniające starszej generacji, tym niemniej stopniowo odchodzi się od ich używania na rzecz tabletek nasennych, które nie powodują uzależnień. Warto jednak wiedzieć, że od każdej tabletki można uzależnić się psychicznie. Jeśli sięgnięcie po tabletkę stanie się rytuałem, elementem codziennych czynności wykonywanych tuż przed zaśnięciem może okazać się, że po pewnym czasie bez tabletki nie będziemy mogli zasnąć i to nie wskutek tego, że bezsenność wciąż nam dokucza, ale z powodu uzależnienia psychicznego. Brak rytualnego elementu (w tym przypadku tabletki nasennej) może wywołać problemy ze snem.
Hity wśród tabletek: melatonina i 5-HTP
Obydwie substancje usypiają i zostało to dowiedzione naukowo tj. potwierdzone badaniami. Tabletki nasenne z melatoniną dostarczają organizmowi substancji, która imituje działanie hormonu regulującego nasz rytm dobowy. Melatonina jest wytwarzana przez organizm w nocy (w ciemności), jej pojawienie się jest więc sygnałem do zmniejszenia aktywności i zapadnięcia w sen. Nad ranem melatonina znika i ponownie wracamy do dziennego rytmu życia. Jeśli zaś chodzi o 5-HTP substancja ta jest prekursorem serotoniny stabilizującej nasz nastrój. Wycisza, relaksuje i doskonale radzi sobie z bezsennością. Stwierdzono, że stosowanie 5-HTP o ponad połowę skraca czas zasypiania.
Czy warto stosować tabletki?
Sen jest lepszy od bezsenności, ale niefrasobliwe stosowanie tabletek nasennych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim należy leczyć przyczyny bezsenności. Tabletki usuwają jedynie jej objawy.
Opracowane przy pomocy autorki bloga nasen.info.pl