Twarz i Ciało Uroda

Czy palma sabalowa pomaga na trądzik?

palma sabalowa
Napisane przez Ania

Pytanie jest ważne, bo palmę sabałową (palma sabalowa / saw palmetto) znajdziesz w paru przeciwtrądzikowych suplementach. Tymczasem dotarcie do badań nad wpływem palmy na trądzik graniczy z cudem, w związku z czym decydując się na jej użycie większość osób opiera się na pogłoskach, które brzmią obiecująco, ale czy mają coś wspólnego z prawdą?

Szczerze? Ja osobiście poddałam się po pół godzinie i nie trafiłam do samych źródeł, za to przestudiowałam dość wnikliwie kilka anglojęzycznych publikacji cytujących wyniki badań.  Wynika z nich, że palma sabałowa może na trądzik pomagać, ale badania są tak nieliczne, że to działanie wciąż uznawane jest za problematyczne.

 

Palmę Sabałową znam z innych działań (świetnie robi na włosy, dowiedziono też że pomaga na prostatę). Ale jeśli chodzi o trądzik? Pewności nie mam. Oto co udało mi się wynaleźć (skrót informacji):

Palma sabalowa i jej wpływ na hormony

Badania potwierdzają wpływ Saw Palmetto na hormony i ich pochodne. Jego mechanizm działania jest prosty. Wpływa ono na hormony męskie (androgeny, testosteron) i żeńskie (estrogeny) sprowadzając je do właściwego poziomu – najzdrowszego dla organizmu. Jest więc jakby hormonalnym bioregulatorem  i to na dodatek inteligentnym na tyle, by móc zadziałać tak, jak organizm tego potrzebuje.

Co na to badania? Na pewno potwierdzają działanie palmy sabałowej na testosteron i jego pochodne, trądzik hormonozależny (a który trądzik nie jest zależny od testosteronu?) może więc likwidować. Pozostaje pytanie w jakim stopniu? Niestety w badaniach tego nie stwierdzono. Wynika z nich jednak, że najprawdopodobniej Saw Palmetto lepiej oddziałuje na trądzik u kobiet. U mężczyzn – niekoniecznie.

Działanie przeciwzapalne

Co do jednego nie można mieć wątpliwości – palma sabałowa działa przeciwzapalnie, a skoro jednym z poważniejszych i intensywniejszych objawów trądziku jest stan zapalny – to choćby na polu walki z zapaleniem palma sabałowa powinna się sprawdzić.

Podstawowych, sprawdzonych informacji na temat tego zioła szukaj na WEBMD.

Gdzie kupić palmę sabalową?

W większości sklepów z suplementami, może być także dostępna w aptekach, choć niestety nie wszystkich (w pobliżu mojego domu w żadnej aptece saw palmetto nie ma).

Na pewno znajdziesz ją w sklepach internetowych, osobiście polecam tę Swansona (to wg mnie jeden z lepszych producentów) >>> TU MOŻESZ SPRAWDZIĆ DOSTĘPNOŚĆ I CENY.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner