Odwołując się do opinii użytkowników minoxidilu trudno wysnuć jednoznaczne wnioski na temat jego działania.
Opinie jak zwykle są podzielone – i to bardzo. Jedne osoby stwierdzają, że minoxidil im pomógł, inne zarzucają lekowi brak skuteczności, a jeszcze inne narzekają głównie na skutki uboczne. Jak to jest z tym popularnym lekiem?
Spis treści
Zasada działania minoxidilu
Minoxidil poprawia ukrwienie w obrębie mieszków włosowych, innymi słowy – nie jest typowym blokerem DHT, a jedynie zapewnia mieszkom dostęp do składników odżywczych.
Czy minoxidil wykazuje jakąkolwiek skuteczność czy lepiej szukać innych leków nie zawracając sobie głowy jego działaniem?
Prawda o minoxidilu jest taka, że działanie leku nie jest jednoznacznie pozytywne bądź też jednoznacznie negatywne. Jak w przypadku większości lekarstw efekty stosowania minoxidilu są różne u różnych osób i zależą od wielu czynników. Jednym z nich (bodajże podstawowym) jest systematyczność i poprawność stosowania. Cóż to oznacza?
Systematyczność – warunek niezbędny
Stosując minoxidil regularnie (codziennie) pierwsze efekty jego działania można zauważyć dopiero w perspektywie kilku miesięcy.
To tak długi okres czasu, że nawet najwytrwalsi użytkownicy mogą się zniechęcić. To całkiem ludzkie i całkiem normalne, że jeśli odpowiednio szybko nie zauważymy pozytywnych efektów, uznamy, że stosowanie minoxidilu jest stratą czasu. Toteż już na początku kuracji należy sobie uświadomić, że będzie ona trwała miesiącami, a gdy w końcu przekonamy się, że używany przez nas środek działa i tak nie będzie można zaprzestać kuracji, bo łysienie powróci, włosów nie odzyskamy i wręcz stracimy ich jeszcze więcej.
Skutki uboczne minoxidilu
Zupełnie inną kwestią jest to, że minoxidil może powodować (i czasem powoduje) skutki uboczne.
W takiej sytuacji niestety nie można go stosować i należy zaprzestać kuracji tym lekiem sięgając po inny środek na łysienie. Na szczęście jest jeszcze co najmniej kilka ciekawych propozycji do stosowania miejscowego i przynajnmniej jeden lek w postaci tabletek (finasteryd).
Jak stosować minoxidil?
Żeby lek zadziałał musi wniknąć w skórę głowy i przeniknąć do mieszków włosowych i w ich bezpośrednie okolice. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy podczas aplikacji środek leczniczy (szampon, odżywka, spray) zostanie odpowiednio długo przetrzymany na skórze i włosach. Nie bez znaczenia jest też formuła preparatu. Niektóre środki na porost włosów, wykonane w specjalnych technologiach, składają się z cząsteczek łatwiej przenikających w skórę.
Cena minoxidilu
Sporą przeszkodą, z punktu widzenia osób stosujących kurację minoxidilem, jest jej sumaryczny koszt. Warto wiedzieć, że największą skuteczność osiągają środki na porost włosów zawierające większe stężenia leku – to oczywiście oznacza większą cenę preparatu. Tanie leki z zawartością minoxidilu w granicach dwóch procent są średnio skuteczne bo braku skuteczności odmówić im nie można (działają u niektórych osób), ale nawet tanie leki, gdyby podsumować koszta stałej (permanentnej) kuracji mogą okazać się lekami drogimi.
Z drugiej strony jednak gdyby podliczyć wszystkie wydatki na zbędne kosmetyki czy nawet bezwartościowe przekąski okaże się, że leczenie łysienia minoxidilem jest dużo tańsze niż tego typu zbędne zakupy.
Jaki minoxidil?
Możesz kupić minoxidil 2 i 5%. Ten pierwszy jest dla osób, u których łysienie się dopiero zaczyna, drugi – silniejszy dla osób (mężczyzn raczej niż kobiet) z bardziej zaawansowanym łysieniem.
Na naszym rynku bez problemów można dostać preparaty z minoxidilem w tych stężeniach.
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ MINOXIDIL 2% (LOXON)
SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ MINOXIDIL 5% (LOXON)
Co zamiast minoxidilu?
Ostatnimi czasy coraz częściej wygrywają skutecznością środki o działaniu ogólnym , tzn. przyjmowane w postaci tabletek.
Działanie łączące działanie minoxidilu z finasterydem (mocne odżywianie + blokowanie DHT) wykazuje jeden z najnowocześniejszych preparatów na łysienie → PROFOLAN.
To nowy i bardzo innowacyjny produkt, uznawany za następcę Procerinu, choć Procerin raczej nie jest w stanie mu dorównać, bo “wyposażono go” jedynie w blokery DHT.
Cena Profolanu jest porównywalna z Procerinem → na stronie producenta możesz zamówić Profolan w najniższej na rynku cenie → STRONA PRODUCENTA JEST POD TYM ADRESEM.
Loxon jest bardzo dobry, na początku używałem 2% teraz 5%, jedyny problem, że trzeba używać cały czas i jest to trochę kłopotliwe, ale ogólnie polecam minoksydyl bo działa
Działa Działa, jestem tego najlepszym dowodem raczej nie ja tylko moje włosy , moje zakole przestało się powiększać a na czubku głowy znowu pojawiły się włosy wszystko to dzięki minoxidilowi tylko ja akurat stosuje ten 5%
Na mnie też minoxidil działa ale z czasem jakby słabiej dlatego przede wszystkim najpierw zacząłem używać częściej a potem dodałem do tego jeszcze tabletki Follixin
i na razie moje włosy się trzymają a część jakby odrosła mam nadzieję że to wystarczy na jakiś czas bo nie chce zwiększać dawki
@alexander dzięki za podpowiedź, mnie pomaga nawet ten słabszy loxon a nie chciałem zwiększać dawki minoxidil, ja wcieraj zawsze wieczorem, ale zacznę to teraz robić dwa razy dziennie. Oprócz tego codziennie biorę taurynę bo czytałem że jest bardzo przydatna łysiejącym, może dzięki tej tairunie ten słabszy minoxidil tak dobrze działa na mnie..
Ja stosuję Loxon 5% od marca 2018 a teraz mamy końcówkę czerwca, można powiedzieć 4 miesiące i każdy kto mnie widzi pyta co dzieje się z moimi włosami, a one są gęstsze i jest ich dużo więcej niz przed kuracją, jedyny problem to miejsca takie jak zakola, tam ciężej uzyskuje się rezultaty, ale wydaje mi się, że trzeba więcej czasu. Naprawdę polecam ten produkt, trzeba tylko trochę cierpliwości i wytrwałości w stosowaniu, jeżeli mogę coś doradzić to stosowanie preparatu rano, w południe i wieczorem.
na mnie działa najlepiej ze wszystkich środków i nie wyobrażam sobie niczego innego tzn. z czasem działą chyba coraz słabiej, ale zawsze można “zwiększyć” moc… chyba 🙂