Czy kolagen jest nam potrzebny i jak wpływa na skórę, zmarszczki, starzenie się?

kolagen, kolagen na rozstępy

Kolagen jest odpowiedzialny za stan skóry, w tym rozstępy, niedoskonałości i zmarszczki. Tak naprawdę odpowiedzialny jest jego niedobór i sytuacja, w której włókna kolagenowe wytwarzane przez fibroblasty są włóknami osłabionymi i niepełnowartościowymi. Rozstępy pojawiają się wskutek osłabienia tych włókien i, wcześniejszego, upośledzenia pracy fibroblastów – komórek wytwarzających kolagen i elastynę, białka odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność naszej skóry.

Kiedy fibroblasty produkują kiepski jakościowo kolagen?

Gdy znajdują się pod wpływem stresu fizycznego lub psychicznego, a dokładnie wtedy, gdy uszkodzi je kortyzol – hormon wydzielający się do organizmu w stresujących sytuacjach. Takie sytuacje to nie tylko traumatyczne przeżycia psychiczne, kortyzol wytwarzany jest w stanach przemęczenia i wtedy, gdy jesteśmy głodni. Jak widać przyczyny jego obecności mogą być bardzo różne.

Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej tych włókien. Warto więc zadbać o uzupełnienie ich poziomu przy pomocy suplementacji.

Skąd biorą się rozstępy i zmarszczki?

Jak już wspomniałam ich przyczyną jest upośledzenie włókien kolagenowych. Dzięki tym włóknom i ich parametrom wytrzymałościowym skóra staje się podatna na rozciąganie bez większych uszkodzeń. Jest też odporna i wytrzymała, ale do czasu. Gdy kolagenu jest zbyt mało lub jest on niepełnowartościowy skóra traci swoją naturalną siłę i wytrzymałość i pęka pod wpływem oddziałujących na nią sił (na przykład pod naporem rozrastających się tkanek) lub marszczy się bo jej “szkielet” ulega uszkodzeniu”.

Jeśli chodzi o kolagen i jego poziom w organizmie problemem jest nie tylko stan permanentnego stresu (i kortyzol) w którym żyjemy. Około dwudziestego piątego roku życia, w związku ze starzeniem się organizmu, ciało wytwarza coraz mniej kolagenu, a w wieku lat trzydziestu jego ubytki są już naprawdę spore. Nic więc dziwnego, że nasza skóra staje się mniej odporna na uszkodzenia. Traci nie tylko kolagen ale i ważną barierę ochronną w postaci gruczołów łojowych i potowych, które również stopniowo ulegają osłabieniu i zanikowi.

Tak więc już w wieku lat dwudziestu kilku warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry i dostarczenie jej kolagenu, przy czym pamiętajmy że równie ważne są kosmetyki, jak i dieta, która działa od wewnątrz.

Jak pobudzić fibroblasty do wytwarzania włókien kolagenowych?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości budulca. Budulcem kolagenu są aminokwasy, bo kolagen jest białkiem (podobnie zresztą jak elastyna). I to białkiem, które stanowi aż 30% wszystkich białek, z których zbudowany jest nasz organizm. Kolagen odpowiada za parametry wytrzymałościowe skóry, ale jest też składnikiem wielu ważnych narządów. Wspomaga też pracę układu odpornościowego ponieważ jest dość skuteczną tarczą przed pewnymi substancjami i czynnikami (tzw. ciała patogenne) przyczyniającymi się do zwiększenia naszej podatności na wiele chorób.

Poza tym poziom kolagenu możemy w pewnym stopniu uzupełnić kosmetykami, a na pewno przyczynić się z ich pomocą do tego, by fibroblasty pracowały nieco wydajniej. Jedna ważna uwaga: kosmetyki trzeba raz na jakiś czas zmieniać, bo organizm się do nich przyzwyczaja co skutkuje osłabieniem jego podatności na kosmetyczne bodźce i zmniejszeniem efektywności oddziaływania kosmetyków na nasze ciało.

Jak działa kolagen i kosmetyki stymulujące produkcję kolagenu?

Stosując kosmetyki z kolagenem lub kosmetyki poprawiające produkcję kolagenu i jakość włókien kolagenowych zyskujemy znacznie więcej niż tylko ochronę przed rozstępami. Oto korzyści jakie możemy dzięki nim osiągnąć:

  • poprawić nawilżenie skóry i zafundować sobie naturalny lifting bez konieczności ingerencji w tkanki,
  • zredukować już istniejące rozstępy, wzmocnić tkanki podskórne i zredukować a nawet całkowicie zlikwidować cellulit,
  • poprawić wszystkie parametry skóry, nie tylko te wytrzymałościowe,
  • zmniejszyć przebarwienia, a nawet usunąć je całkowicie, przyspieszyć zanik blizn,
  • wygładzić już istniejące zmarszczki i zapobiec (czy raczej opóźnić) pojawianiu się nowych,
  • zregenerować skórę w stopniu więcej niż znacznym,
  • szybciej uporać się z trądzikiem młodzieńczym i z trądzikiem różowatym.
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner