Przez wiele lat wmawiano nam, że kawa jest bardzo zgubną używką. Twierdzono, że pić jej nie należy, bo w ten sposób jedynie rujnujemy zdrowie. Dziś mówi się, że kawę pić warto, a za przykład powinni służyć nam Hiszpanie i Włosi. Oni, wypijając hektolitry kawy są piękni i zdrowi, bo kawa zawiera przeciwutleniacz (kwas chlorogenowy), który nie dość że nie szkodzi to jeszcze dodatkowo opóźnia procesy starzenia. Czy kawa jest zdrowa czy nie?
Na pewno w jednym i w drugim podejściu tkwi malutkie ziarenko prawdy. Sęk w tym, że prawda ta, dość oczywista, dotyczy wszystkich pokarmów, które zjadamy i wszystkich napojów, które wypijamy. Nic, cokolwiek zjadamy (lub pijemy) z umiarem zaszkodzić nam nie powinno.
Szkodliwe staje się dopiero z chwilą, w której przesadzimy z ilością.
Jednym słowem większości dietetyków nie powinniśmy wierzyć bezkrytycznie. Zwłaszcza że w większości badań nad działaniem kawy popełniono szereg błędów metodologicznych skutkujących oczywiście zafałszowaniem wyników. Bowiem to, jak nasz organizm reaguje na kawę zależy przede wszystkim od naszych cech osobniczych. A składają się na nie, czy też raczej wywierają na nie wpływ czynniki takie jak:
- sposób w jaki przyrządzimy kawę i wybrany przez nas gatunek,
- dodatki o jakie wzbogacimy kawę,
- nasze nawyki żywieniowe (jako całokształt),
- gospodarka hormonalna i gospodarka enzymatyczna naszego organizmu
- poziom aktywności fizycznej (a więc i kondycja i sprawność i wytrzymałość
- choroby, na jakie chorujemy i jakie przebyliśmy w przeszłości.
Podobnych czynników jest zapewne nieco więcej, te jednak należą do najważniejszych. Tymczasem w większości badań nad kawą opierano się li tylko na badaniu ciśnienia i pomiarze pracy serca u badanych osób tuż po wypiciu kawy. Inne czynniki, czynniki znaczące i decydujące jak się za moment okaże, rzadko brano pod uwagę.
Kawa – jej gatunek i sposób parzenia
Czy zdarzyło ci się wypić kwaśną kawę lub mieć po kawie podrażniony żołądek? Jeśli tak zaserwowano ci (lub sam / sama sobie zaserwowałeś /łaś) kawę kiepską gatunkowo. Wbrew pozorom w naszych sklepach trudno kupić kawę o naprawdę dobrej jakości. Większość tego, co sprzedaje się nam pod znaną nam postacią to śmieci zebrane gdzieś spod maszyny. Gorsze gatunki kawy są oczywiście tańsze. I choć bardzo często przyczyniają się do powstawania nadkwasoty (będącej również skutkiem chemicznego uszlachetniania tego czarnego napoju). Prawdziwym przestępstwem przeciwko własnemu zdrowiu jest też picie kawy rozpuszczalnej. To prawdziwe laboratorium chemiczne, w którym aż roi się od szkodliwych substancji. Kiepskich gatunkowo kaw i kaw rozpuszczalnych należy więc bezwzględnie unikać, a jak parzyć kawę by nie pozbawić jej smaku i nie sprawić, by nie zaszkodziła naszemu zdrowiu?
Zdrowa kawa
Przede wszystkim dobrze jest parzyć kawę w ekspresie. Kawa tzw. po turecku czyli parzona i podawana z fusami szkodzi, bowiem zbyt długi kontakt fusów z wodą przyczynia się do zajścia paru reakcji chemicznych w wyniku których kawa staje się raczej szkodliwym napojem.
Optymalnym sposobem przyrządzania kawy jest więc jej parzenie w ekspresie, a że nie każdego z nas stać na dobry ekspres możemy posłużyć się kawiarką – metalowym przyrządem (przypominającym dzbanek) z dawien dawna używanym do parzenia kawy. Kawiarkę można kupić bez większych problemów, jej używanie jest proste, nie wymaga stosowania i zużywania papierowych filtrów. Wystarczy postawić ją na ogniu (wsypując wcześniej kawę do specjalnego pojemniczka i wlewając wodę do innej części urządzenia) by po kilku minutach zyskać doskonały aromatyczny napar nie szkodzący naszemu zdrowiu.
Dodatki smakowe do kawy
Najczęściej do kawy dodajemy mleko i śmietankę oraz cukier (vide:uzależnieni od cukru). Jeśli chodzi o cukier należałoby go w ogóle odstawić, bowiem cukier rafinowany szkodzi – większości z nas. Większość z nas niemal natychmiast zmienia go też w tkankę tłuszczową. Kawa bez cukru jest smaczniejsza i zdrowsza. Warto o tym pamiętać przed wypiciem kolejnej filiżanki.
Jeśli chodzi o mleko i śmietankę – no cóż, ich użycie jest w pewnym stopniu kontrowersyjne, bowiem podobnie jak w przypadku kawy to co kupujemy w sklepach ma niewiele wspólnego z naturalnym mlekiem i naturalną śmietaną (o chemicznych, sproszkowanych dodatkach do kawy nawet nie wspomnę). Jeśli mamy na względzie kwestie zdrowotne z kawą najlepiej komponuje się naturalna, tłusta śmietanka. Innych dodatków lepiej unikać, łącznie z alkoholem, warto za to dodać do kawy odrobinę ulubionych przypraw. Kawa z imbirem jest na przykład doskonałą propozycją na rozgrzewkę.
Dieta na co dzień
Przywykło się sądzić, że kawa wypłukuje wapń i magnez z organizmu. Na pewno w jakimś stopniu takie właśnie zjawisko istnieje, tym niemniej jeśli zabezpieczymy się dietetycznie tj. zjadać będziemy wystarczające ilości wapnia i magnezu nawet kawa nie będzie w stanie nam zaszkodzić. Przed niedoborem minerałów musimy się zabezpieczyć, bo wraz z ich brakiem pojawiają się pewne niedomagania, nad którymi trudno zapanować. Podstawą jest jednak i w tym przypadku dobrze skomponowana dieta, a nie unikanie kawy, choć (uwaga!) niektórym z nas kawa wybitnie szkodzi i takie osoby powinny jej unikać.