Ciało Suplementy Zdrowie

Czy glukozamina pomaga na kolana, stawy i bóle reumatyczne?

leki na stawy, glukozamina pomaga na stawy, reumatyzm, bolące stawy
Napisane przez Ania

Glukozamina to jeden z najbardziej polecanych suplementów na stawy. Czy rzeczywiście glukozamina pomaga na stawy? Co na jej temat wiadomo na pewno, a czego nie można być pewnym do końca?

Glukozamina – co to takiego i czy pomaga na stawy?

To związek chemiczny występujący naturalnie (np. muszle z których jest pozyskiwany) lub syntetyzowany w laboratoriach. Ma kilka form – najbardziej rozpowszechnione są siarczan, N-acetylo-glukozamina i chlorowodorek glukozaminy występujące w wielu suplementach na stawy.

Niektóre suplementy wzbogacane są o MSM, chondroitynę i chrząstki rekina.

W jakim celu się jej używa?

Najczęściej w ramach wspomagania leczenia:

  • zapalenia kości i stawów,
  • bólu stawów (szczególnie kolanowego),
  • bólu pleców,
  • jaskry.

Skuteczność glukozaminy

Jednoznacznie jej nie potwierdzono, ale też nie ma też badań wskazujących jednoznacznie na brak przydatności glukozaminy w leczeniu wymienionych wyżej dolegliwości. Pozostaje liczyć na to, że kiedyś nauka stwierdzi jasno czy jest przydatna czy też nie. Wiele osób twierdzi, że glukozamina pomaga na stawy. Nawet jeśli nie każdemu, to wielu, wydaje się, może pomóc.

Aktualne badania są sprzeczne, i tak:

  • w chorobie zwyrodnieniowej stawów glukozamina może redukować ból u osób z łagodnym i umiarkowanym natężeniem choroby, u osób z chorobą zaawansowaną glukozamina może nawet ból zwiększać (w połączeniu z askorbinianem manganu – bo takie połączenie badano),
  • bóle kolan – pewne badania (dowody) potwierdzają pozytywny wpływ glukozaminy na stan stawów kolanowych – może więc łagodzić dolegliwości w ich obrębie,
  • reumatoidalne zapalenie stawów – nie ma dowodów na to, że glukozamina pomaga, ale z niektórych badań wynika, że przynosi ulgę w połączeniu z zabiegami i lekami dostępnymi na receptę,
  • jaskra – nie wiadomo czy pomaga, za mało badań potwierdza / podważa wpływ glukozaminy na tę przypadłość.

Jak działa glukozamina?

Uważa się, że organizm używa jej do wytwarzania tzw. poduszki otaczającej stawy. W tym sensie stosowanie glukozaminy jest jak najbardziej celowe – odbudowa tej zniszczonej poduszki może złagodzić dolegliwości stawowe.

Czy glukozamina jest bezpieczna?

Stosowana krótkofalowo – tak. Co do długofalowego oddziaływania na organizm – trudno powiedzieć. Badań nie przeprowadzono.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner