Czego nie wiemy o aparatach ortodontycznych zakładanych od strony językowej?

 

Część osób zapewne w ogóle nie wie, że takie aparaty ortodontyczne istnieją. Takie, czyli jakie? Przede wszystkim niewidoczne w czasie uśmiechu, wygodne i niekłopotliwe w noszeniu, nieutrudniające życia, a doskonale korygujące wady zgryzu. To aparaty lingwalne.

Aparat ortodontyczny zakładany od strony językowej, nazywany też aparatem lingwalnym jest dość nietypowym ortodontycznym korektorem wad zgryzu, bo w przeciwieństwie do innych aparatów (nawet tych przezroczystych) pozostaje zupełnie niewidoczny w czasie uśmiechu. Jest to możliwe dzięki umiejscowieniu aparatu po wewnętrznej stronie zębów. To najnowocześniejsze i najbardziej estetyczne rozwiązanie. Niestety również dość drogie, ale idealne dla osób, którym z różnych powodów zależy (powinno zależeć) na wyglądzie.

Są też idealne dla dorosłych, bo o ile widok tradycyjnego aparatu na zębach u nastolatka jest całkowicie akceptowalny, o tyle u osób dorosłych bardzo zwraca uwagę.

Dlaczego warto zainwestować w aparat lingwalny?

Aparaty tego typu mają identyczne zastosowania jak tradycyjne aparaty ortodontyczne. Można nimi wpływać na układ zębów w łuku zębowym, a co za tym idzie również na wygląd uśmiechu. Poza jedną, jedyną wadą (stosunkowo wysoka cena) mają mnóstwo zalet.

Najważniejsze z nich to:

 • fakt, iż są niewidoczne, zamki przyklejane są od strony wewnętrznej uzębienia, nie widać ich nawet w czasie pełnego uśmiechu,
 • aparaty lingwalne są pozbawione pierścieni, przez co są nie tylko niewidoczne, ale i słabo wyczuwalne (choć oczywiście należy się do nich przyzwyczaić),
 • z racji swojej budowy muszą być idealnie dopasowane do kształtu zębów, co dodatkowo zwiększa i komfort używania i precyzję korygowania niedoskonałości,
 • możliwość obejrzenia efektu końcowego na samym początku leczenia jest to możliwe jeszcze przed przyklejeniem aparatu lingwalnego do zębów,
 • niektórzy specjaliści podkreślają też fakt, iż dzięki zastosowaniu aparatów lingwalnych można skrócić czas leczenia, ale nie jest to niestety regułą.

Zasada działania aparatu lingwalnego

Aparaty ortodontyczne zakładane od strony językowej działają na tych samych zasadach co aparaty tradycyjne, nieco dłużej trwa jedynie proces ich przygotowania, bo aparaty te muszą być idealnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Po zamocowaniu aparat lingwalny wywiera na zęby stały nacisk, który sprawia, że stopniowo przesuwają się one do prawidłowej pozycji. Cały proces trwa od 18 do 36 miesięcy, a jego długość jest uzależniona od stopnia zaawansowania istniejących wad zgryzu i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Czy aparaty lingwalne są wygodne?

Może okazać się znacznie wygodniejszy od aparatu tradycyjnego. Lingwalne aparaty ortodontyczne składają się z bardzo małych, gładziutkich elementów, przez co ani nie uszkadzają tkanek, ani nie przeszkadzają w normalnym życiu.

Przez pewien czas jest oczywiście wyraźnie wyczuwalny i w pewnym stopniu może przeszkadzać, jednak można się do niego bardzo szybko przyzwyczaić do tego stopnia, że przestaje się go zauważać.

Czy aparat zakładany od strony językowej wymaga szczególnej higieny?

Zalecenia są w tym przypadku identyczne z tymi, obowiązującymi osoby korzystające z tradycyjnych aparatów.

Należy:

 • szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, wykonując przy tym ruchy okrężne,
 • dokładnie oczyszczać je od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej, łącznie z przestrzeniami międzyzębowymi (nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką międzyzębową),
 • w celu usunięcia wszystkich resztek żywności przepłukiwać jamę ustną płynami dentystycznymi,
 • fluoryzować zęby (używać past i płynów z fluorem) w celu ich wzmocnienia.

I to właściwie wszystko.

O szczegóły zawsze możesz zapytać własnego dentystę lub ortodontę, musisz jednak wiedzieć, że aparaty lingwalne zakładane są w nielicznych gabinetach, bo wymagają szczególnych umiejętności i dostępu do odpowiednich technologii.

2 komentarze

 1. Frida
  • Mela