Kondycja i kształtowanie sylwetki Treningi i ćwiczenia

Ćwiczenia anaerobowe też odchudzają

ćwiczenia anaerobowe
Napisane przez Robert Ciszewski

Ćwiczenia fizyczne to nieodłączny element każdej skutecznej kuracji odchudzającej. To właśnie one sprawiają, że możemy mówić o jej znaczących rezultatach. One też przyczyniają się do tego, że jesteśmy w stanie ukryć drobne „grzeszki” . Takie jak batonik zjedzony wbrew zakazowi lekarza albo pączek, który z pewnością nie powinien być częścią naszej diety. Zazwyczaj wydaje się nam, że najważniejszym zadaniem, jakie mają do spełnienia ćwiczenia fizyczne jest redukcja tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście, przystępując do odchudzania liczymy na to, że pozbędziemy się nie tylko kilogramów, ale również przesadnie okrągłego brzucha i grubych ud.

 

Tymczasem okazuje się, że dietetycy i pracownicy siłowni zalecają osobom będącym na diecie również ćwiczenia anaerobowe. To te, które umożliwiają nie utratę tkanki tłuszczowej, ale przyrost masy mięśniowej. Dlaczego tak się dzieje?

Odchudzaj się ćwicząc anaerobowo

Osoby przekonane o tym, że ćwiczenia anaerobowe przyczyniają się do przyrostu masy mięśniowej mają rację. W czasie wykonywania kolejnych z nich mamy do czynienia z wyjątkowym obciążeniem kolejnych partii mięśni. Krew, która zazwyczaj bez problemu dostarcza do nich tlen zaczyna mieć z tym problem. Wysiłek tego typu sprawia więc, że dochodzi nie do spalania tłuszczy, ale do beztlenowych procesów, w czasie których następuje redukcja cukrów znajdujących się w naszym organizmie.

Ćwiczenia anaerobowe a odchudzanie

Ćwicząc anaerobowo nie chudniemy w sposób, w jaki tego oczekujemy. Nie oznacza to jednak, że nasz organizm nie odczuwa żadnych korzyści z tego tytułu. Prawdą jest, że ćwiczenia anaerobowe nie mają pozytywnego wpływu ani na nasz układ oddechowy, ani na układ krwionośny. To jednak właśnie dzięki nim diety kończymy nie tylko znacznie szczuplejsi, ale również o wiele bardziej atrakcyjni wizualnie. Nie zapominajmy o tym, że w czasie diety nasz organizm nie ogranicza się wyłącznie do spalania tłuszczu.

Gdyby sytuacja taka miała miejsce i my mielibyśmy niemałe powody do zadowolenia, jak jednak łatwo się domyślić, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Stosunkowo najszybciej wytracamy zgromadzoną w organizmie wodę, stąd też każda dieta zawiera w sobie zalecenie, abyśmy regularnie uzupełniali jej braki. Okazuje się jednak, że dieta nie pozostaje bez wpływu na nasze mięsnie i to właśnie dlatego po jej zakończeniu często trudno jest nam określić własny wygląd inaczej niż jako mało atrakcyjny.

Ćwiczenia anaerobowe sprawiają, że mięsnie są nieustannie utrzymywane w dobrej formie. Organizm może więc koncentrować się na spalaniu tkanki tłuszczowej z miejsc, w których jej obecność doprowadza nas do rozpaczy.

 

Brzuszki

Jednym z najbardziej znanych ćwiczeń anaerobowych są bez wątpienia brzuszki zalecane nie tylko paniom, ale również mężczyznom, którym w życiu zdarzyło się wypić nieco zbyt dużo piwa.

Znawcy tematu są zdania, że wykonywanie tego ćwiczenia powinno stać się naszym codziennym nawykiem zakorzenionym tak mocno, jak poranne mycie zębów. Jeżeli jednak nie możemy pozwolić sobie na codzienne ćwiczenie, wykonujemy je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Pamiętając nie tylko o intensywności pracy, ale i o staranności, jaka powinna nas wówczas charakteryzować.

Ćwiczenie powinno się wykonywać leżąc na plecach, a następnie uginając stopy i łokcie. W czasie jego wykonywania nasze dłonie powinny pozostawać splecione na karku. Co okazuje się wyjątkowo trudne zwłaszcza na samym początku, gdy odczuwamy silną pokusę „pomagania sobie” w trakcie wykonywania brzuszków. Kluczowe w ćwiczeniu jest podnoszenie się do takiej pozycji, aby mieć pewność, że wszystkie mięsnie brzucha zostały zaangażowane do wykonania tego zadania. Wiele osób jest zdania, że prawidłowo wykonane brzuszki wymuszają podnoszenie się aż do tego momentu, w którym osiągniemy pozycję siedzącą. Takie działanie nie jest wcale uważane za porządane przez doświadczonych trenerów. Okazuje się bowiem, że może mieć niekorzystny wpływ na nasz kręgosłup.

Inne ćwiczenia anaerobowe

Wykonywanie brzuszków jest zalecane przez każdy poradnik, z którego można dowiedzieć się o tym, jak gubić zbędne kilogramy i formować naprawdę atrakcyjną sylwetkę. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że nie mówimy tu wcale o jedynym ćwiczeniu, które można brać pod uwagę chcąc wzmocnić mięśnie i pomóc organizmowi znajdującemu się na diecie niskokalorycznej.

Panowie mogą wykonywać pompki znane im zapewne ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego, a przedstawicielom jednej i drugiej płci nie zaszkodzą ćwiczenia z ciężarkami. Jeżeli dysponujemy pewną dozą wolnego czasu, powinniśmy zastanowić się zresztą nad tym, czy nie warto poświęcić go na odwiedzenie siłowni lub klubu fitness. Możemy spotkać się tam ze sprzętem, na którym można wykonywać ćwiczenia anaerobowe. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że w miejscach tych znajdują się również osoby gotowe do tego, aby udzielić nam kilku dobrych rad. Trener z pewnością wskaże te ćwiczenia anaerobowe, które najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku i podpowie, jak je wykonywać.

O autorze

Robert Ciszewski

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner