Informacje Ogólne Kosmetyki Włosy

Co na przetłuszczające się włosy?

Napisane przez Anna Ciszewska

Zimą włosy przetłuszczają się od noszenia nakryć głowy. Latem – od ciepła. Pot + sebum = bardziej przetłuszczone włosy. Co z tym fantem zrobić? Czy da się jakoś opanować przetłuszczanie? Co na przetłuszczające się włosy zadziała najlepiej i niezawodnie?

Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się włosami, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zredukować nadmiar sebum na skórze głowy i utrzymać włosy czyste i świeże. Poniżej prezentuję kilka z nich. Mniej lub bardziej zawodnych sposobów, każdy z komentarzem, wynikającym z moich doświadczeń. Być może twoje doświadczenia są / będą inne dlatego warto te sposoby wypróbować. Dlaczego? Przetłuszczanie się włosów, bądź nie jest też kwestią indywidualną.

Spis treści

Co na przetłuszczające się włosy?

Co najmniej kilka z niżej wymienionych sposobów może wydać ci się kontrowersyjnych. Zapewniam jednak, że każdy z nich wart jest uwagi. Jeśli zastanawiasz się co na przetłuszczające się włosy będzie najlepsze – wypróbuj je po kolei. Nawet jeśli któryś z nich nie pomoże, to zaszkodzić w żaden sposób nie może.

Regularne mycie włosów

Regularne mycie włosów jest ważne, bo mycie pozwala usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. Możesz używać łagodnego szamponu przeznaczonego specjalnie dla przetłuszczających się włosów. Unikaj jednak mycia głowy zbyt często, ponieważ może to prowadzić do przesuszenia skóry głowy i zwiększenia produkcji sebum.

I tu pojawia się pytanie: jaka częstotliwość mycia głowy jest optymalna? Nie mogę ci na to pytanie odpowiedzieć, podając konkretną częstotliwość. Musisz to samodzielnie przepracować. Ja przede wszystkim dbam o to, by nie dopuścić do sklejania się włosów i gromadzenia nadmiaru sebum i zanieczyszczeń na skórze głowy. Czuję, kiedy muszę włosy umyć. Co ciekawe, kiedy używam np. lakieru do włosów, moje włosy wytrzymują dzień dłużej.

Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego

Szampon przeciwłupieżowy to bardzo dobra opcja, bo większość szamponów tego typu zawiera składniki ograniczające produkcję sebum. Wybierz szampon, który jest zarówno przeciwłupieżowy, jak i przeciwprzetłuszczający, aby skutecznie oczyszczał skórę głowy. Nie musi to być od razu np. szampon leczniczy (jak Nizoral). Nawet lepiej by nie był. Stosuj szampon o jednoczesnych dobrych właściwościach pielęgnacyjnych. Moim zdaniem warto sięgnąć po taki, który ma możliwie jak najmniej składników. Polecam np. szampony z pokrzywą, która dodatkowo wzmacnia włosy.

Unikanie gorącej wody

Gorąca woda może stymulować produkcję sebum, dlatego zaleca się mycie włosów w letniej lub chłodnej wodzie.

No i to jest fakt. Sprawdziłam na sobie. Rzeczywiście letnia woda robi włosom zdecydowanie najlepiej. I świetnie wpływa na kondycję skóry głowy. Włosy warto też suszyć letnim powietrzem. A najlepiej pozostawiać do wyschnięcia, choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Ja robię tak, że pozwalam im schnąć naturalnie jak najdłużej, a gdy już są prawie suche, ekspresowo je dyscyplinuję na szczotce, oczywiście przy użyciu suszarki.

Niezbyt częste dotykanie włosów (i czesanie!)

Unikaj częstego dotykania włosów, ponieważ to po pierwsze może rozprowadzać sebum po włosach, po drugie może przenosić sebum z rąk na włosy.

I tu w stu procentach potwierdzam. Ilekroć zdarzało mi się przesadzić z przeczesywaniem włosów rękami (zabawą włosami :-)) lub z częstotliwością czesania szczotką czy grzebieniem – tylekroć włosy traciły świeżość szybciej.

Produkty do stylizacji stosuj z umiarem

Produkty do stylizacji takie jak żele, lakiery, olejki itp. mogą przyczyniać się do przetłuszczania się włosów. Stosuj je umiarkowanie i wybieraj produkty o lekkiej konsystencji, które nie obciążają włosów.

To powinno być oczywiste. Choć tak, jak pisałam wcześniej, zdarza mi się utrzymać świeżość włosów nieco dłużej, gdy używam lakieru. Oczywiście z umiarem.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji

Wybieranie odpowiednich produktów do pielęgnacji: Dobierz szampony, odżywki i inne produkty do pielęgnacji włosów, które są przeznaczone specjalnie dla przetłuszczających się włosów. Unikaj produktów o ciężkiej konsystencji lub zawierających oleje, które mogą przyczyniać się do nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Zdrowa dieta

Zachowanie zrównoważonej diety może mieć wpływ na zdrowie Twoich włosów. Staraj się spożywać zdrowe, pełnowartościowe posiłki, bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

I to nie jest ot takie sobie gadanie. Wielokrotnie przekonałam się na sobie, że to co jem bardzo mocno wpływa na moje włosy. Na przykład: gdy tylko przesadzę ze słodyczami mam natychmiast problem i z przetłuszczaniem włosów i z łupieżem. Podobnie wpływają na mnie wszystkie tłuste produkty spożywcze.

Co na przetłuszczające się włosy, gdy nic z powyższych nie działa?

Jeśli przetłuszczanie się włosów jest szczególnie uciążliwe lub nie poprawia się pomimo podejmowanych działań, skonsultuj się z dermatologiem, trychologiem (czym jest trychologia dowiesz się tutaj) albo przynajmniej fryzjerem. Czasem trzeba zasięgnąć rady fachowca.

O autorze

Anna Ciszewska

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner