Wbrew kategorycznym stwierdzeniom, które znajdziesz w reklamach najrozmaitszych suplementów na bazie Acai te jagody, w świetle nauki, wcale nie wydają się być takimi superowocami, jak można by sądzić. Co na pewno wiadomo o jagodach Acai?
Owszem, są przebogatym źródłem przeciwutleniaczy, ale poza tym? Poza tym naprawdę niewiele można o nich powiedzieć. Na pewno nic kategorycznego.
Faktem jest, że mieszkańcy Amazonii wykorzystują je do przygotowywania leków. W tamtym rejonie świata Acai uznawane jest za swego rodzaju panaceum, ale w świetle nauki, jak na razie jagoda przegrywa nawet z żeń-szeniem. Może w końcu wygra, nie wiadomo.
Na razie, na pewno można powiedzieć tylko tyle, że…
Zastosowania jagody Acai
Używa się je na wiele dolegliwości. Począwszy od stanów zapalnych (nawet stawów i kości) poprzez walkę z wysokim poziomem cholesterolu, nadwagą, otyłością po detoksykację organizmu, a nawet zaburzenia erekcji.
Ta popularność i przekonanie o cudownych niemal właściwościach jagody, ma źródło w Stanach, w których w jednym z programów Oprah Winfrey okrzyknięto Acai cudownym owocem pomagającym na wszelkie zło.
Czy Acai jest skuteczna?
Wszelkie naukowe ratingi określają / oznaczają różne suplementy jako: prawdopodobnie skuteczne, skuteczne, prawdopodobnie nieskuteczne etc. Jest jeszcze jedna grupa środków to takie, co do których nie zgromadzono wystarczających dowodów.
W odniesieniu do jagody Acai stosuje się z reguły to właśnie ostatnie określenie. Nie ma wystarczających naukowych dowodów na to, że jagody z amazońskiej puszczy:
- pomagają na cholesterol,
- wspomagają odchudzanie czy detoks,
- poprawiają ogólny stan zdrowia,
- wspomagają leczenie chorób stawów,
- czy robią cokolwiek innego.
Prawdopodobne działanie
Prawdopodobne działanie Acai może wynikać jednak z tego, że jagoda jest silnym przeciwutleniaczem, a właściwie zawiera bardzo dużo silnych przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze to substancje zwalczające wolne rodniki tlenowe powstające w naszym organizmie pod wpływem bardzo różnych czynników. Gdy dużo jest tych rodników organizm może się przed nimi nie obronić, broni się dzięki antyoksydantom takim jak witamina C czy E, albo takim, jakie zawarte są w Acai (witaminy, polifenole etc.).
Zagrożenia
Takich też nie stwierdzono. Jak to jagoda – Acai jest zdrowa i nikomu raczej nie zaszkodzi, nawet w suplementach. Może zagrażać jedynie osobom, których organizm zareaguje na nią alergią, ale to raczej się nie zdarza.
Czy warto spróbować?
Można, choćby z ciekawości. Skoro nie szkodzi… to czemu nie?