Twarz i Ciało Uroda

Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna – podobieństwa i różnice

medycyna estetyczna, makijaż permanentny
Napisane przez Ania

Choć obydwa pojęcia traktowane są często jako synonimy, ba! i niezwykle często są mylone, to te dziedziny medycyny znacząco się różnią obszarem zainteresowań: medycyna estetyczna skupia się na poszukiwaniu nieinwazyjnych metod poprawiania wyglądu, podczas gdy chirurgia plastyczna koncentruje się na zabiegach inwazyjnych, czyli chirurgicznym poprawianiu urody w ścisłym znaczeniu tego słowa.

Chirurgia plastyczna istnieje właściwie od momentu, w którym chirurdzy zyskali możliwość znieczulania pacjentów do zabiegów (II połowa XIX wieku), co sprawiło że zabiegi stały się znacznie przyjaźniejsze i znośniejsze dla pacjentów, a dodatkowo, rozwój antyseptyki zaowocował możliwością wyeliminowania skutków ubocznych tych zabiegów w postaci szerzących się wcześniej zakażeń tkanek i całego organizmu.

Medycyna estetyczna jest młodszą siostrą chirurgii. Jako gałąź medycyny wyodrębniono ją w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku we Francji. W Polsce zaczęła intensywnie rozwijać się dopiero w latach dziewięćdziesiątych, co zaowocowało powstaniem Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Czym dokładnie różni się chirurgia plastyczna od medycyny estetycznej?

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna różnią się przede wszystkim dopuszczalnym stopniem naruszania integralności tkanek ludzkiego organizmu.

Chirurg wykonuje cięcia, usuwa tkanki, przemieszcza je, dodaje.

Medycyna estetyczna co prawda również dopuszcza wykonywanie cięć, ale są to drobne nacięcia, a jeszcze częściej nakłucia (zastrzyki / iniekcje).

Zabiegi chirurgiczne odbywają się najczęściej w znieczuleniu ogólnym (rzadziej miejscowym, bo jedynie przy drobnych zabiegach), podczas gdy lekarze medycyny estetycznej posługują się głównie znieczuleniami typu miejscowego.

Medycyna estetyczna w dużym stopniu skupia się na profilaktyce, czyli zapobieganiu pojawieniu się defektów na przykład na skutek starzenia się ludzkiego organizmu, podczas gdy w trakcie zabiegów chirurgii plastycznej usuwane są konkretne defekty. Zabiegi chirurgiczne można nazwać profilaktyką o tyle, że usunięcie zniekształconych tkanek lub ich chirurgiczna korekta opóźnia procesy dalszej deformacji lub je uniemożliwia.

Różnice na przykładach

Na przykładach najłatwiej zauważyć różnice pomiędzy możliwościami i metodami działania specjalistów od medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Odmładzanie twarzy

Chirurdzy plastyczni wykonują liftingi polegające na przykład na wycięciu części (nadmiaru) skóry, która wskutek starzenia robi się coraz bardziej obwisła. Chirurg wycina nadmiar i naciąga pozostałą skórę, pozostawiając po sobie blizny.

Lekarz specjalizujący się w zabiegach medycyny estetycznej posłuży się raczej kwasem hialuronowym, którym wypełni tkanki i w ten sposób wygładzi powierzchnię skóry lub botoksem – paraliżującym mięśnie i wygładzającym nazbyt widoczne zmarszczki mimiczne.

Podobnie w przypadku modelowania biustu – chirurg plastyczny może wszczepić implanty, a lekarz zajmujący się medycyną estetyczną posłuży się kwasem hialuronowym.

Proste? Proste :-), bo….

…. choć obie dyscypliny dążą do tego samego, to jednak chirurgia dysponuje bardziej radykalnymi rozwiązaniami.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner