Cellulit cellulitowi nie jest równy, ponieważ istnieją różne jego odmiany oraz stopnie zaawansowania. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cellulitu: cellulit wodny i cellulit lipidowy.
Cellulitu wodnego łatwiej się pozbyć. Lipidowy jest trudny do usunięcia. Górki i dołki wodno-lipidowe mogą dać się we znaki i są nie tylko problemem estetycznym!
Czym jest cellulit wodny?
Cellulit wodny jest to defekt skórny, który dotyka przede wszystkim kobiety szczupłe. Taki rodzaj skórki pomarańczowej spowodowany jest przede wszystkim zaburzeniem cyrkulacji krwi oraz limfy w tkankach. W rezultacie dochodzi do zatrzymania w organizmie wody. Gdy ściśniemy skórę, wówczas stanie się ona pofałdowana oraz opuchnięta.
W organizmie kobiety całe życie odkłada się woda oraz tłuszcz – w pewnych okresach cyklu miesięcznego – co jest przygotowaniem się organizmu kobiecego do ewentualnego rozrodu. Wówczas dochodzi do przesunięcia zapasów wody oraz tłuszczu w stronę zewnętrznej warstwy skóry oraz tkanki tłuszczowej. Pod koniec każdego cyklu kobiecy organizm pozbywa się tej nadwyżki, usuwając ją. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu cykl ten zostanie zaburzony, wówczas nadwyżka wody oraz tłuszczu po prostu odłoży się, dając cellulit.
Czym jest cellulit lipidowy?
Cellulit lipidowy to z kolei przypadłość, która jest charakterystyczna dla kobiet borykających się z nadwagą. Na skutek gromadzenia się dodatkowych kilogramów, czyli tycia, pod skórą zostaje odłożony tłuszcz. W efekcie czego cellulit wodny przekształca się w cellulit lipidowy.
Cellulit lipidowy bierze swój początek w głębokich warstwach skóry właściwej oraz w tkance łącznej, ponieważ właśnie tam znajdują się komórki tłuszczowe. Komórki te spełniają funkcję zbiorników, które gromadzą energię. Wewnątrz komórek zaczynają zbierać się kwasy tłuszczowe oraz cukry, dostarczane przez krew. Ze składników tych tworzą się trójglicerydy, które po pewnym czasie ulegają rozpadowi.
W przypadku, gdy proces rozpadu trójglicerydów z jakichś powodów zostanie zaburzony, wówczas cukier i kwasy tłuszczowe gromadzą się w nadmiarze w komórkach tłuszczowych. Powoduje to stałe powiększanie się objętości tych komórek.
Komórki zaczynają układać się w skupiska, które swoim wyglądem przypominają kiście winogron. W rezultacie grupy komórek tłuszczowych zaczynają pęcznieć, co objawia się powstawaniem na powierzchni skóry grudek i nierówności, czyli cellulitu.
Stopnie zaawansowania skórki pomarańczowej
W rozwoju cellulitu można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze skórką pomarańczową o charakterze wodnym czy cellulitem lipidowym.
Stopień 0 przejawia się występowaniem gładkiej skóry. Niewielkie pobruzdowanie widoczne jest na skutek ujęcia fałd skóry.
Stopień 1 przejawia się gładką skórą podczas stania oraz leżenia. Natomiast po ściśnięciu skóry widoczne są grudki oraz niewielkie bruzdy.
Stopień 2 to cellulit, który widoczny jest podczas stania, natomiast podczas leżenia skóra wydaje się być gładka. Jeżeli wykonamy „próbę” szczypania, wówczas grudki pogłębiają się. W tym stopniu zaawansowania możliwe są wyczuwalne grudki oraz drobne guzki.
Stopień 3 to stopień, w którym widoczne są wszelkie bruzdy oraz grudki zarówno podczas stania, jak i leżenia. Gdy guzki przybierają większe rozmiary, wówczas oddzielone są tkanką włóknistą. Ten cellulit boli!
Postaci cellulitu
Istnieje cellulit twardy, czyli taki, który pojawia się najczęściej u młodych kobiet uprawiających sporty. Bardzo często występuje w obecności rozstępów. Gdy nie zostaną podjęte kroki, by zwalczyć problem, cellulit twardy może przekształcić się w bardziej zaostrzone postaci.
Istnieje też cellulit o postaci wiotkiej. Skórka pomarańczowa tego typu występuje najczęściej u kobiet, które skończyły czterdziesty rok życia. Cellulit wiotki pojawia się na skutek spadku masy ciała, utraty elastyczności skóry oraz przy spadku napięcia tkanek oraz wiotkości mięśni.
Cellulit to problem, który dotyka wielu kobiet w naprawdę różnym wieku. Pierwsze oznaki skórki pomarańczowej można zauważyć już w okresie dojrzewania.
W pewnym stopniu trzeba go zaakceptować i się z nim pogodzić, ale wyraźne góry i doły na skórze bardzo szpecą i mogą być bolesne – moim zdaniem warto zadbać przynajmniej o to, żeby cellulit nie rozwinął się do takiej wrednej postaci, można też cellulit jakoś usunąć. Sprawdź na przykład przepis na domowy body wrapping na cellulit.