Ciało Psyche Zdrowie

Cały czas chce mi się spać – dlaczego?

senność
Napisane przez Ania

Może to po prostu niewyspanie? Ale w takiej sytuacji przyczyny nadmiernej senności są jasne – za mało snu lub sen kiepskiej jakości sprawiają, że trudno normalnie funkcjonować w czasie dnia i nie ma w tym zjawisku niczego dziwnego. Problemem jest nadmierna senność, czyli zjawisko, które jest niezależne od czasu trwania nocnego wypoczynku.

Czasem tak mam – spałabym jak mój kot – non stop. A Ty?

Jeśli wyspałeś się lub wyspałaś w nocy tj. udało ci się przespać przynajmniej osiem godzin i to głębokim snem i po przebudzeniu oraz w trakcie dnia powtarzasz “cały czas chce mi się spać” jest to powodem do niepokoju. Niepokoju tym większego, że nadmierna senność może być skutkiem wielu różnych, niejednokrotnie bardzo poważnych chorób.

Często się tym w ogóle nie przejmujemy. Wypijamy jedną, drugą kawę, sięgamy po napoje energetyzujące, próbujemy rozruszać się na spacerze lub ćwicząc, ale jeśli żaden z tych zabiegów nie pomaga czas zainteresować się zdrowiem. I to na poważnie, bo u źródeł ciągłej senności mogą leżeć zaburzenia (choroby) o podłożu fizjologicznym. Jakie to zaburzenia?

Niedobory hormonalne

Jeśli cały czas chce ci się spać mimo iż przesypiasz w spokoju całe noce zjawisko to może wskazywać na niedobór hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy, coraz powszechniejsza w naszych czasach (zagrożenie chorobą wzrasta również wraz z wiekiem) powoduje osłabienie, przemęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją oraz nadmierną senność. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze inne nieprzyjemne objawy, a są nimi: wypadanie włosów, szorstkość skóry, uczucie zimna i spowolniony metabolizm, przez co człowiek tyje przy, zdawałoby się, normalnej diecie, albo nie może schudnąć na diecie odchudzającej. Niedoczynność tarczycy znacznie obniża jakość życia i powoduje nadmierną senność.

Można nad tym zapanować, ale konieczne jest leczenie.

Obniżenie nastroju i depresja

Obniżenie nastroju nie jest jeszcze depresją (tj. stanem przewlekłym) tym niemniej może mu towarzyszyć nadmierna senność, która z depresją związana jest niemal nierozłącznie. De facto w przypadku tej coraz częściej występującej choroby pojawiają się dwa skrajnie różne objawy: albo jest to bezsenność, albo stan permanentnej senności. Niestety bez leczenia również i w tym przypadku się nie obejdzie. Konieczne jest też postawienie fachowej diagnozy. Depresja jest chorobą śmiertelną, bo nieleczona może prowadzić nawet do samobójstw. Poza tym obniża jakość życia – człowiek chory na nią traci zupełnie zainteresowanie życiem, sobą, otoczeniem, wszechogarniające uczucie beznadziei sprawia, że osoba taka staje się bezsilna i niezdolna do przejawiania normalnej aktywności. Żeby opanować stan nadmiernej senności depresję trzeba wyleczyć. W tym celu stosowane są zazwyczaj leki antydepresyjne w połączeniu z psychoterapią.

Mononukleoza

O istnieniu choroby o nazwie mononukleoza wie niewiele osób, a w rzeczywistości większość z nas jest nosicielami wirusa wywołującego chorobę. W stanie uśpienia wirus jest niegroźny (i tak właśnie zazwyczaj się dzieje) tym niemniej może on wywołać mononukleozę przewlekłą lub ostrą. Ostra charakteryzuje się przebiegiem niemal typowym dla gryp i przeziębień. Natomiast w mononukleozie przewlekłej pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienia i dekoncentracji. Osoby chore na nią cierpią też na nadmierną senność. Jeśli ciągle chce ci się spać, a lekarz nie zdiagnozował żadnej innej choroby – być może jest to właśnie mononukleoza.

Niedociśnienie a senność

Niskie ciśnienie jest jednym z tych zjawisk, które zdecydowanie odbijają się na naszej aktywności. Niedociśnienie (jakkolwiek rzadsze nieco niż nadciśnienie) powoduje osłabienie, zmęczenie i nadmierną senność. Jeśli choroba nie jest bardzo nasilona pomocne są wszystkie środki podnoszące ciśnienie krwi w tym na przykład sól (w diecie) czy kawa lub napoje energetyzujące. Nie znaczy to jednak, że niedociśnienie można bagatelizować tj. radzić sobie z nim jedynie przy pomocy kawy. Wskazana jest tak czy inaczej konsultacja z lekarzem i w razie potrzeby podjęcie leczenia (jeśli lekarz je zaleci).

Anemia a senność

Stan osłabienia, zmęczenia i ciągłego uczucia senności towarzyszy też osobom z anemią, choć nie musi to być regułą – wszystko zależy od stopnia natężenia choroby. Jako że anemia może mieć różne podłoża (najczęściej jest skutkiem niedoborów żelaza) konieczna jest profesjonalna diagnostyka i profesjonalne leczenie, również oparte na suplementacji żelazem – decyzję co do tego podejmuje lekarz. Wraz z zapanowaniem nad anemią (wyleczeniem lub zaleczeniem) poprawia się jakość życia i codziennego funkcjonowania w ciągu dnia.

Uczucie ciągłego niewyspania i osłabienia towarzyszy wielu innym chorobom, w tym chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca. W stanach chorobowych typu infekcje i przeziębienia również pojawia się uczucie senności wynikające z ukierunkowania organizmu na walkę z chorobą co wymaga ograniczenia innego rodzaju aktywności. Szczególnie niebezpieczne są stany senności po urazach głowy i nadmierna senność pojawiająca się wskutek zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego. Jak widać nie jest ona zjawiskiem, które można bagatelizować.

Jeśli nie cierpisz na żadną poważną chorobę rozważ suplementację magnezem – to pierwiastek, którego bardzo brakuje w naszej diecie.

Ja właśnie to rozwiązanie testuję. 🙂

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner