Ciało Featured Zdrowie

Badanie USG w procesie leczenia urazów

badanie usg
Napisane przez Ania

Badanie USG najczęściej kojarzy nam się z ciążą i z badaniami wykonywanymi przyszłej mamie, aby upewnić się, czy ciąża przebiega prawidłowo. Nie jest to jednak jedyne wykorzystanie tego zabiegu.

Badanie USG najczęściej kojarzy nam się z ciążą i z badaniami wykonywanymi przyszłej mamie, aby upewnić się, czy ciąża przebiega prawidłowo. Nie jest to jednak jedyne wykorzystanie tego zabiegu.

usg

Badanie USG a urazy

Badanie USG jest pomocne w trakcie diagnozowania urazów w obrębie tkanek miękkich, takich jak stawy czy więzadła. Jednocześnie jest pomocne przy diagnozowaniu innych urazów, związanych z uszkodzeniami kości. Bo uzupełnia obraz uzyskany dzięki zastosowaniu badania rentgenowskiego. USG najczęściej zalecane jest przy urazach stawku skokowego i kolanowego, a także barków. Jeżeli lekarz podejrzewa problem z mięśniami, również może zlecić skontrolowanie miejsca urazu przy użyciu badania ultrasonograficznego. Przy pomocy USG są wykonywane niektóre zabiegi. Na przykład te, które wymagają dokładnego podania leku w miejsce urazu (np. ostrzyknięcia kaletek środkiem przeciwzapalnym).

Jak przygotować się do badania USG?

Jeżeli lekarz zaleci nam badanie USG w związku z przebytym urazem wówczas należy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim lekarz wykonujący badanie powinien mieć swobodny dostęp w miejsce urazu. Jeżeli więc na przykład badany będzie staw kolanowy, wówczas należy założyć szersze spodnie (lub spódnicę w przypadku kobiet), by można było odsłonić kolano. Badania USG nie wykonuje się poprzez założony opatrunek gipsowy ani w miejscach, gdzie znajdują się niewygojone rany, bowiem w czasie badania na skórę nakładany jest specjalny żel do USG. Następnie do ciała przykładana jest specjalna głowica, a przekazywany obraz lekarz obserwuje na monitorze.

Zalety badania USG przy urazach

Badania ultrasonograficzne – w odróżnieniu od badań rentgenowskich – są nieinwazyjne i mogą być wykonywane w każdym wieku, a także można je stosować tak często, jak jest to potrzebne. Plusem jest także to, że można je wykonywać u pacjentów posiadających metalowe implanty. Osoby te nie mogą skorzystać z badania rentgenowskiego. Badanie USG Wawer wykonywane przez specjalistów jest badaniem bezpiecznym i skutecznie pokazuje urazy stawów.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner