Leksykon Suplementy Zdrowie

Aloes – właściwości lecznicze (łuszczyca, zaparcia, inne)

aloes pomaga
Napisane przez Ania

Być może rośnie w twojej doniczce, a jeśli nie – na pewno znajdziesz tę roślinę u kogoś znajomego. Aloes jest dość rozpowszechniony i dlatego w efekcie uzyskujesz dostęp do rośliny o bardzo różnych właściwościach. Jakich? Zdrowotnych oczywiście.

Aloes najpowszechniej wykorzystuje się do leczenia poparzeń słonecznych czy innych uszkodzeń skóry. W rzeczywistości jednak ma on znacznie więcej zastosowań. I warto je poznać, zwłaszcza że nauka potwierdza jego niesamowite właściwości.

Z Aloesu pozyskuje się trzy rodzaje substancji używanych w lecznictwie, kosmetyce i medycynie niekonwencjonalnej. Są to:

 • żel (sok aloesowy) – jest czysty, przejrzysty, galaretkowaty, pozyskiwany z liści rośliny,
 • lateks (kauczuk naturalny) – pochodzi ze zdrewniałej warstwy podskórnej (łodygi), ma żółtawy kolor i typową, żywiczą konsystencję,
 • inne np. suszone, pokruszone liście.

Najważniejsze właściwości aloesu

Aloes stosuje się zewnętrznie i doustnie. W tym drugim przypadku zalecana jest daleko idąca ostrożność, ze względu na to, że aloes jest dość silnie działającym ziołem. Poza tym nie należy go stosować z niektórymi lekami i u osób cierpiących na niektóre choroby. W efekcie o ile na miejscowe, zewnętrzne stosowanie aloesu może sobie pozwolić prawie każdy, o tyle stosowanie doustne (wewnętrzne) najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leczenie poparzeń przy pomocy aloesu

Aloes działa kojąco, nawilżająco i chłodząco. Dlatego też, praktycznie od wieków, stosuje się go na różnego rodzaju oparzenia. To, co wiedzieli zielarze, potwierdza dziś nauka.

Przykładowo w jednym z badań (2013) okazało się, że aplikacja żelu aloesowego na poparzenia jest skuteczniejsza od kremu zawierającego 1% sól srebrową sulfadiazyny. Ten krem jest farmaceutykiem powszechnie stosowanym w leczeniu oparzeń.

U osób stosujących żel aloesowy w tym badaniu skóra nie tylko szybciej się regenerowała. Żel zmniejszał również dolegliwości bólowe.

Stosowanie: miejscowe, należy aplikować aloes (żel lub sok) kilkukrotnie w ciągu dnia na uszkodzone oparzeniami obszary skóry.

Przeciwłuszczycowe właściwości aloesu

Kremy zawierające aloes w stężeniu minimum 0,5% w ciągu czterech tygodni zmniejszają objawy skórne typowe dla łuszczycy.

Aloes a zaparcia

Zaparcia – aloes przyjmowany doustnie zmniejsza zaparcia, a nawet wywołuje biegunkę. Tak przyjmowany aloes działa już po 10 godzinach. Stosowany regularnie szkodzi jelitom – wypłukuje potas z komórek wyściełających je. W celu utrzymania efektu przeczyszczającego konieczne jest stałe zwiększanie dawek, co odbija się niekorzystnie na zdrowiu. W tym celu aloes może być stosowany jedynie doraźnie.

Inne właściwości aloesu

W poniższych przypadkach skutki stosowania aloesu nie mają potwierdzenia naukowego, konieczne jest wykonanie dalszych badań.

 • opryszczka – ekstrakt w stężeniu 0,5% stosowany trzy razy dziennie prawdopodobnie przyspiesza leczenie opryszczki,
 • cukrzyca – prawdopodobnie obniża poziom cukru we krwi,
 • cholesterol – stosowany doustnie przez 12 tygodni aloes może obniżać poziom cholesterolu we krwi,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – w łagodnej postaci tej choroby aloes stosowany dwa razy dziennie (żel, doustnie) może znacząco zmniejszać objawy choroby.

Stosowanie i dawkowanie

 • Doustnie: 100 – 200 mg aloesu (soku) lub 50 mg żywicy (lateksu), przyjmować wieczorem lub wg zaleceń producenta.
 • Zewnętrznie: kremy z ekstraktem  z aloesu w stężeniu 0,5% aplikować na skórę 3 razy dziennie lub wg zaleceń producenta.

Skutki uboczne

 • Stosowany doraźnie aloes jest bezpieczny.
 • Długotrwałe doustne stosowanie może powodować biegunkę, problemy z nerkami, niedobory potasu, osłabienie mięśni, spadek wagi, zaburzenia rytmu serca.
 • Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, aloesu nie należy podawać dzieciom (doustnie) oraz osobom z niektórymi schorzeniami metabolicznymi, chorobami układu pokarmowego, chorobami nerek.

Produkty z aloesu i zawierające aloes można kupić w drogeriach i aptekach, również tych internetowych. Szczególnie w sprzedaży internetowej asortyment tych produktów jest naprawdę spory. I to nawet jeśli pominiemy wszystkie produkty pielęgnacyjne czy higieniczne (typu żele antybakteryjne).

Przykładowe produkty z aloesem:

 • sok aloesowy z miąższem, 1000 ml cena ok. 30 zł > tutaj,
 • sok z aloesu 500ml, cena ok. 17 zł > tutaj,
 • aloes w kapsułkach na odporność, cena ok. 25 zł za 60 kapsułek > tutaj.

O autorze

Ania

1 Komentarz

 • szczerze mówiac to akurat na moją łuszczycę w ogóle nie pomaga, ale niektóre ekstrakty z innych roślin rzeczywiście dobrze robią na skórę

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner