Zdrowie

5 Produktów Spożywczych, Które Pomogą Ci Podnieść Poziom Energii

Napisane przez Ania

Zanim sięgniesz po kolejną filiżankę kawy albo następną butelkę Red Bulla, przyjrzyj się swojej codziennej diecie. Bardzo możliwe, że brakuje w niej pewnych łatwo dostępnych źródeł energii. Poniżej przedstawiam pięć takich źródeł , które warto włączyć do diety po to, by podnieść poziom energii.


Pewnie zdarzyło ci się czuć zmęczenie i ospałość po posiłku, pewnie czujesz też ospałość bez przyczyny, te niefajne uczucia towarzyszą nam bardzo często. Niezależnie od pory roku taka ospałość może zniszczyć cały dzień, szczególnie jeśli pojawia się regularnie po każdym zjedzonym posiłku. Wbrew pozorom zwalczenie tych zjawisk wcale nie jest trudne. Jak to zrobić?

Co jeść i pić żeby podnieść poziom energii?

Przede wszystkim musisz zadbać o to, żeby po posiłku nie dochodziło do wyrzutów insuliny. Warto też unikać ciężkostrawnych pokarmów, co oznacza, że musisz zainteresować się swoją dietą i zacząć odpowiednio i ją komponować.

Do tego potrzebna jest wiedza. Niestety tej wiedzy nie sposób dostarczyć ci w krótkim artykule, ale i moją ambicją nie jest tworzenie kompendium na ten temat. Chcę jedynie podpowiedzieć ci na co zwrócić uwagę, by podnieść poziom energii możliwie szybko i łatwo. Ja stosuję się do tych zaleceń. Zobacz jakie produkty spożywcze ci w tym pomogą.

Zielone warzywa liściaste

Wszystkie sałaty, szpinak, kapusta, jarmuż, brokuły są lekkostrawne pełne witamin i minerałów oraz innych bioaktywnych składników, które doskonale wspierają funkcjonowanie organizmu nie obciążają układu trawiennego i naprawdę mogą dostarczyć sporo energii. Wzbogacaj posiłki o te warzywa aby obniżyć ich indeks glikemiczny. Wtedy przestaniesz czuć ospałość po jedzeniu.

Powinieneś / powinnaś zjadać przynajmniej dwie – cztery porcje tych warzyw tygodniowo, ale najlepiej zrobisz, jeśli uwzględnisz je w przynajmniej jednym posiłku dziennie. Ja staram się jeść je co najmniej dwa razy dziennie.

Warto o nich pamiętać, tym bardziej że poza witaminami i minerałami to zielone warzywa są doskonałymi źródłami chlorofilu o działaniu przeciwnowotworowym oraz bardzo dobrymi źródłami błonnika, który wprost uwielbiają twoje jelita. Błonnik sprawia, że trawienie przebiega w pełni sprawnie. A to z kolei sprawia, że i twój organizm zachowuje sprawność a sprawność oznacza też odpowiednie zasoby energetyczne i łatwość wykorzystania tych zasobów.

Owoce ze szczególnym uwzględnieniem cytrusów

Owoce są dobrym doskonałym źródłem energii, znacznie lepszym niż wszelkie słodycze, które zazwyczaj zjadamy dla pobudzenia. A to dlatego, że zawierają fruktozę – łatwo przyswajalny cukier będący dobrym źródłem energii dodatkowo owoce są też źródłem błonnika i wspomagają trawienie podobnie jak wspomniane wyżej warzywa.
Owoce cytrusowe działają szczególnie – to jedne z nielicznych owoców, które pobudzają systemy sensoryczne w mózgu. Już sam zapach pomarańczy czy grejpfrutów pobudza zmysły i wyostrza je, to z kolei sprawia, że koncentracja rośnie podobnie jak poziom energii.

Ciemna gorzka czekolada

Chociaż czekoladę zwykliśmy kojarzyć z tuczącymi słodyczami to ciemna gorzka czekolada może okazać się jedną z lepszych i zdrowszych przekąsek. Ciemna czekolada zawiera mnóstwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, polifenoli, a nawet trochę błonnika. Dostarczy ci też odrobiny odpowiednika kofeiny. Nie powinno cię to dziwić, bo przecież czekolada to głównie kakao, z którego powstaje jeden z najlepiej energetyzujących napojów.

Ten produkt potraktuj najlepiej jako rodzaj energetyzującej przekąski. Zamiast sięgać po jakiś napój w puszce lub słodki tuczący baton zjedz odrobinę gorzkiej czekolady by podnieść poziom energii bez zagrożenia dla wyglądu twojej sylwetki.

Orzechy

Orzechy możesz znaleźć batonach energetycznych, w snakach sprzedawanych w sklepach spożywczych i w naturalnej, nieprzetworzonej postaci i szczerze mówiąc to jeden z lepszych dodatków i jedna z lepszych przekąsek jakie możesz wybrać.

Migdały, orzechy ziemne, włoskie, laskowe, pistacje, nerkowce a nawet fistaszki zawierają całe bogactwo witamin i minerałów oraz przede wszystkim cennych, bo zdrowych kwasów tłuszczowych.

Nie obawiaj się tłuszczów. One nie tuczą tak jak węglowodany. Są też znacznie lepszym źródłem energii od węglowodanów właśnie.

Orzechy energetyzują na długo. Są doskonałym pożywieniem dla mózgu i całego organizmu, a przy tym wszystkim są też bardzo smaczną przekąską, którą trudno się przejeść i którą łatwo mieć zawsze pod ręką.

Woda

Może uznasz, że to co najmniej dziwne, ale faktem jest to, że woda dodaje energii. Sama w sobie nie dostarcza składników energetycznych, ale sprawia mimo to, że organizm zachowuje optymalną wydajność.

I wie to każdy, kto kiedykolwiek doprowadził do odwodnienia organizmu.

Woda jest nam niezbędna, bo nasze organizmy składają się głównie z niej, gdy ciało jest odwodnione staje się oslabione, wszystkie procesy spowalniają a my odczuwamy spadek energii.  Pij więc wodę by tę energię mieć.

O autorze

Ania

1 Komentarz

  • o wodzie nie pomyślałam , ale rzeczywiście jak organizm odwodniony człowiek od razu jakby słabnie i zwalnia obroty i musi wkładać więcej wysiłku we wszystko

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner