Zdrowie

3 ciekawe zioła dla alergików

zioła dla alergików
Napisane przez Ania

Co prawda sezon alergii dawno już za nami, ale niektórzy wciąż jeszcze mogą się męczyć. Katar alergiczny dopada znienacka i może dać się we znaki nawet zimą. Poniżej przedstawiam trzy zioła dla alergików, które mogą pomóc w zwalczaniu tej dolegliwości. Próbowałam ich – działają średnio, ale być może komuś pomogą.

Niewiele osób zna wszystkie te zioła, a są one uznawane za skuteczne w łagodzeniu objawów alergii. Przemawiają za nimi badania i doświadczenia stosujących je osób. Jakie to zioła –  o działaniu przeciwalergicznym?

Lepiężnik

Lepiężnik to zioło powszechnie występujące w rejonach o umiarkowanym klimacie. Pomaga w leczeniu niektórych dolegliwości (w tym alergicznych), ale powinno być stosowane bardzo ostrożnie, bo zawiera alkaloidy mogące uszkadzać wątrobę.

Tradycyjnie stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przeciwmigrenowy, wykrztuśny. Ma pomagać na dreszcze, niepokój, gorączkę, czy choroby dróg moczowych. W tradycyjnej medycynie uznawany jest też za dobry lek na rozstrój i wrzody żołądka.

Jeśli chodzi o działanie przeciwalergiczne – pomaga głównie na katar sienny.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki przeciwzapalnym właściwościom lepiężnika.

Co na to badania?

Badania zdają się potwierdzać dobry wpływ lepiężnika na bóle migrenowe i katar sienny.

Lepiężnik zapobiega migrenom, zmniejsza częstotliwość ich występowania i stopień nasilenia bólu. Z niektórych badań wynika, że redukuje go nawet o połowę.

Jeśli chodzi o działanie przeciwalergiczne to jest to głównie działanie polegające na redukcji intensywności kataru siennego powodowanego przez pyłki traw. Ekstrakty z liści lepiężnika są równie, a nawet bardziej skuteczne od popularnych leków typu Zyrtec etc.

Gdzie go kupić?

Z tym jest duży problem. Pomimo usiłowań nie znalazłam sklepu zielarskiego, który miałby w sprzedaży lepiężnik. Na szczęście jest to roślina dość łatwa do znalezienia (gdzieś na łąkach). Można ją też uprawiać samodzielnie, we własnym ogrodzie. Na allegro zdarza się spotkać sadzonki lepiężnika (lepiężnik różowy).

Ostropest plamisty

U alergików ostropest łagodzi objawy nieżytu nosa występującego w związku z np. katarem siennym.

Co na to badania?

Potwierdzają jego pozytywny wpływ i na wątrobę i alergie sezonowe. Osoby biorące ekstrakt z ostropestu plamistego w połączeniu z typowym leczeniem histaminowym reagują lepiej na leczenie niż osoby stosujące jedynie leczenie konwencjonalne.

Skuteczne mają być dawki ostropestu, a raczej wyciągu z niego w ilości 140mg dziennie przyjmowane przynajmniej trzy razy dziennie.

Gdzie go kupić?

Na szczęście sam ostropest łatwo dostać. Przypuszczam, że jest dostępny w każdej aptece, a na pewno w każdym sklepie zielarskim. W sprzedaży internetowej np. TUTAJ.

Tymotka łąkowa

Próżno jej szukać na aptecznych lub zielarskich półkach, ja w każdym razie nie znalazłam. Na pewno jednak znajdziesz ją na każdej, lub prawie każdej łące. To bardzo pospolita trawa. Jako lek używane są pyłki tej rośliny. Co ciekawe używa się jej podjęzykowo i podskórnie (iniekcje). Tymotka łagodzi objawy kataru siennego czyli alergii sezonowych jej pyłek działa jakby neutralizując szkodliwy wpływ pyłków innych traw.

Co na to badania?

Badania potwierdzają korzystny wpływ tymotki na objawy sezonowych alergii wziewnych. Co ciekawe okazało się też, że tymotka może zmniejszać (i to w stopniu znacznym) objawy astmy. W niektórych badaniach wykazano, że stosowana u dzieci, przez 3 lata, nieprzerwanie, zapobiegała rozwojowi astmy u dzieci z alergią na pyłki traw.

O autorze

Ania

Leave a Comment

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner